Det er planlagt, at du skal have lavet elastikbehandling af åreknuder i spiserøret for at forebygge og behandle blødninger fra dem.
På behandlingsdagen skal du møde i: Endoskopiafsnit K, indgang 7J
Hvis du er forhindret i at møde til behandling, bedes du hurtigst muligt give besked på telefon 3863 6054, hverdage mellem kl. 08.00 - 15.00.
Før behandlingen
Du må spise indtil 6 timer før undersøgelsen. Du må drikke tynde væsker uden mælk (vand, saft, kaffe, te) indtil 2 timer før undersøgelsen. Hvis du er vant til at tage medicin om morgenen, må du gerne tage det med ét glas vand. Hvis du har diabetes (sukkersyge), skal du ikke tage din sædvanlige medicin for dette på dagen for behandlingen.
Behandlingen
Behandlingen foregår i Endoskopiafsnit K. Før behandlingen får du med en nål lagt et plastikkateter ind i en blodåre på din arm. Gennem den kan du få afslappende og beroligende medicin. Du vil også blive tilbudt at drikke medicin, der virker lokalbedøvende i halsen.
Til behandlingen bruges en tynd, bøjelig kikkert (gastroskop). Du skal ligge på venstre side under behandlingen. Kikkerten føres ind gennem munden og ned i spiserøret. Du skal samtidig lave synkebevægelser.
Behandling af åreknuder sker ved, at der bliver sat elastikker på åreknuderne. Åreknuderne visner og falder af i løbet af en uges tid. Der vil ofte være behov for flere behandlinger, før åreknuderne helt forsvinder. Behandlingen varer ca. 15 minutter.
Det kan føles ubehageligt at få kikkerten ned i halsen, men ubehaget forsvinder, når kikkerten er sunket. Det vil på intet tidspunkt være svært for dig at trække vejret. Behandlingen gør ikke ondt, men kan give en forbigående trykken i maven, smerter i brystet og ømhed i halsen.
Efter behandlingen bliver du kørt til observation i Endoskopiafsnit K, indtil de vurderer, at du er klar til at tage hjem.
Efter behandlingen
På grund af lokalbedøvelsen i halsen må du ikke drikke eller spise de første 2 timer efter behandlingen.
Hvis der er sat elastikker på åreknuderne, må du kun indtage kold, flydende kost det næste døgn.
I sjældne tilfælde kan der opstå blødning, og derfor vil du få målt blodtryk og puls efter behandlingen. Hvis der ikke er nogle komplikationer efter behandlingen, kan du gå hjem efter 2 timers observation. Inden du går hjem, vil du eventuelt få en ny tid til behandling eller opfølgende tid i Medicinsk Ambulatorium K.
Hvis du har fået beroligende medicin under behandlingen, må du ikke føre bil, cykle eller betjene maskiner/værktøj 24 timer efter. Det skyldes, at medicinen først er ude af kroppen på det tidspunkt.
Bivirkninger ved beroligende medicin
Der kan komme lette bivirkninger som sløvhed og træthed, kvalme og forbigående hukommelsesbesvær, når man får beroligende medicin. Alvorlige bivirkninger som nedsat vejrtrækning og lavt blodtryk forekommer yderst sjældent.
Hvis vejrtrækningen eller blodtrykket påvirkes, vil der blive givet en modgift mod den beroligende medicin. Det medfører, at hviletiden efter undersøgelsen forlænges, indtil der er sikkerhed for, at medicinens bivirkning er ophørt.