Personalesammensætning

​Afdelingsledelse 

Helle Brunsgaard Larsen 
Ledende bioanalytiker 
Telefon: 21 29 23 31
E-mail: Helle.Brunsgaard.Larsen@regionh.dk

Jens Hannibal
Ledende overlæge 
Telefon: 51 54 01 69
E-mail: Jens.Hannibal@regionh.dk

Afdelingsbioanalytikere

Mette Strandby
Afdelingsbioanalytiker for prøvemodtagelse og ambulatorier 
Telefon: 61 19 13 70
E-mail: Anne.Mette.Strandby@regionh.dk

Ditte Hermann 
Afdelingsbioanalytiker for Point Of Care, massespektrometri samt immunkemi og kemi
Telefon: 29 27 80 01
E-mail: Ditte.Hermann@regionh.dk

Flemming Helveg Rudolph
Afdelingsbioanalytiker for hæmatologi, koagulation og HbA1C
Telefon: 23 80 13 66 
E-mail: Flemming.Helveg.Rudolph@regionh.dk

Læger 

Henriette Sennels
Overlæge, kvalitetschef 
Telefon: 21 84 72 63

Ida Stangerup
Reservelæge 
Telefon: 61 13 44 73

Systemadministrator

Christina Mercebach
Systemadministrator 
Telefon: 21 29 22 57
E-mail: Christina.Mercebach@regionh.dk

Kvalitetskoordinator

Dorte Gøttrup Jespersen 
Kvalitetskoordinator 
Telefon: 20 51 31 88
E-mail: Dorte.Goettrup.Jespersen@regionh.dk

Projektkoordinator

Ingelise Marcussen 
Projektkoordinator
Telefon: 21 38 10 20
E-mail: Inge-Lise.Marcussen@regionh.dk

Kemikere

Birgitte Georg 
Kemiker 
Telefon: 51 53 64 13
E-mail: Birgitte.Georg@regionh.dk

Per Bo Jensen
Kemiker 
Telefon: 29 66 07 99
E-mail: Per.Bo.Jensen@regionh.dk

Sekretariat

Maja Carlander 
Akademisk sekretær
Telefon: 21 60 75 79
E-mail: Maja.Louise.Svorin.Carlander.01@regionh.dk 

Winnie Erichsen 
Lægesekretær
Telefon: 51 53 65 46
E-mail: Winnie.Erichsen@regionh.dk


Lo
gisti

Peter Tidsvilde
Logistikmedarbejder 
Telefon: 38 16 47 35
E-mail: Peter.Tidsvilde@regionh.dk


Redaktør