Personalesammensætning

​Hvis du har spørgsmål til Klinisk Biokemisk Afdelings ledelse eller medarbejdere, kan du finde kontaktoplysninger her.

​Afdelingsledelse 

Helle Brunsgaard Larsen 
Ledende bioanalytiker 
Telefon: 21 29 23 31
E-mail: Helle.Brunsgaard.Larsen@regionh.dk

Jens Hannibal
Ledende overlæge 
Telefon: 51 54 01 69
E-mail: Jens.Hannibal@regionh.dk

Afdelingsbioanalytikere

Mette Strandby
Afdelingsbioanalytiker for prøvemodtagelse og ambulatorier 
Telefon: 61 19 13 70
E-mail: Anne.Mette.Strandby@regionh.dk

Ditte Hermann 
Afdelingsbioanalytiker for Point Of Care samt Kemi og immunkemi
Telefon: 29 27 80 01
E-mail: Ditte.Hermann@regionh.dk 

Katrine Berger Röd
Afdelingsbioanalytiker for Hæmatologi, Koagulation, HbA1c og Massespektrometri
Telefon: 24 26 16 58 

Læger 

Henriette Sennels
Overlæge, kvalitetschef 
Telefon: 21 84 72 63

Lennart Jan Friis-Hansen 
Overlæge
Telefon: 61 14 59 16

Ida Stangerup
Reservelæge 
Telefon: 61 13 44 73

Stefan Stender
Reservelæge 
Telefon: 20 10 22 40

E-mail: Stefan.Stender.01@regionh.dk

Systemadministrator

Christina Mercebach
Systemadministrator 
Telefon: 24 43 45 43
E-mail: Christina.Mercebach@regionh.dk

Kvalitetskoordinator

Dorte Gøttrup Jespersen 
Kvalitetskoordinator 
Telefon: 20 51 31 88
E-mail: Dorte.Goettrup.Jespersen@regionh.dk

Kemikere

Birgitte Georg 
Kemiker 
Telefon: 51 53 64 13
E-mail: Birgitte.Georg@regionh.dk

Per Bo Jensen
Kemiker 
Telefon: 29 66 07 99
E-mail: Per.Bo.Jensen@regionh.dk

Allan Weimann
Kemiker
Telefon: 24 92 59 41

Sekretariat

Winnie Erichsen 
Lægesekretær 
Telefon: 51 53 65 46
E-mail: Winnie.Erichsen@regionh.dk

Linda Barkani
Sekretær 
Telefon: 51 43 46 59
E-mail: Linda.Barkani@regionh.dk

 

Projekter

Mette Kongstad
Projektkoordinator
Telefon: 21 38 10 20
E-mail: Mette.Kongstad@regionh.dk

Birthe Hunnerup Dalsgaard
Projektbioanalytiker 
Telefon: 24 47 72 19
E-mail: Birthe.Hunnerup.Dalsgaard.01@regionh.dk
 
 

Redaktør