Gå til hovedindhold

​​

Nye bevillinger fra Danmarks Frie Forskningsfond!

Der er ingen alternativ tekst for dette billede

Vent...

Lidt over 4 millioner kr. til translationelle forskningsprojekter på CTF fra Danmarks Frie Forskningsfond! 🎉 


Julegaverne er kommet tidligt til CTF i år, da vi i de sidste uger har modtaget knap 4 millioner kr. til to translationelle forskningsprojekter omhandlende leverens sygdomme. 

Det er forskerne Marie Winther-Sørensen og Anne-Sofie Houlberg Jensen, som har fået de gode ideer til at undersøge, hvordan leveren påvirkes af både lægemidler og inflammation i mus og mennesker. 
Studierne ud går fra CTF i tæt samarbejde med Klinisk Biokemisk Afdeling, Bispebjerg og Frederiksberg Hospital fra Bispebjerg Hospital samt Gastroenheden Hvidovre Hospital (CLIC). 

Vi er stolte og glade over at vores center kan bidrage til patientnær forskning og tiltrække de eftertragtede forskningsmidler fra Danmarks Frie Forskningsfond. 

Held og lykke med projekterne! Vi glæder os til at følge dem!

Indtil da kan du læse mere om dem her: 

og her:



Redaktør

Kommentarer 

Du skal være logget ind for at benytte denne funktionalitet.

Opret profil
RSS kommentarspor Tilmeld kommentarspor

 

Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden