Gå til hovedindhold

​​​​​​

Professor Nicolai J. Wewer Albrechtsen modtager Jakobinerklubbens Hædersmedalje

​Nicolai J. Wewer Albrechtsen modtager den årlige hædersmedalje for sin forskning i metaboliske sygdomme - og særligt hormonet glukagon.​

Vent...


Nicolai Jacob Wewer Albrechtsen modtager Jakobinerklubbens Hædersmedalje 2024.

Han modtager hædersmedaljen for sit arbejde med peptidhormoner – særligt hormonet glukagon, der sammen med insulin er med til at kontrollere blodsukkeret.

Nicolai J. Wewer Albrechtsen er overlæge og klinisk professor i klinisk proteomics og metabolisme ved Klinisk Biokemisk Afdeling på Bispebjerg og Frederiksberg Hospital og Københavns Universitet.​

- Nicolai J. Wewer Albrechtsen er tydeligvis en af verdens mest lovende forskere, der bygger bro mellem nye opdagelser og klinisk praksis, hvilket bidrager til ny behandling af forskellige patientsygdomme, lyder det i indstillingen af hædersmedaljen.

Jakobinerklubben, også kendt som Selskabet for Teoretisk og Anvendt Terapi, er over 100 år gammel. 

Den blev indstiftet den 2. november 1923 med det formål at fremme interessen for videnskabeligt begrundet terapi og er en del af de videnskabelige selskaber under Lægeforeningen.

Et eventyr

- Det er en stor ære at modtage Jakobinerklubbens Hædersmedalje, fortæller Nicolai J. Wewer Albrechtsen og fortsætter:

- De tidligere modtagere er for mig 'toppen af poppen' i dansk klinisk forskning, og derfor er det et enormt klap på skulderen. At blive indstillet til en videnskabelig pris og læse indstillingen er som læge og forsker lidt et eventyr, som bliver til virkelighed, siger han.

Nicolai roser samtidig sine kolleger på Klinisk Biokemisk Afdeling og Center for Translational Forskning på Bispebjerg og Frederiksberg Hospital:  

- Prisen er også en anerkendelse af den tværfaglige forskning vores dygtige yngre kollegaer laver.

Som medlemmer optages videnskabeligt interesserede læger, fysiologer og andre videnskabsmænd. 

Medlemmerne mødes 6 gange årligt til videnskabelige sammenkomster. Der er aktuelt 153 medlemmer af selskabet.

Nicolai J. Wewer Albrechtsen får overrakt medaljen torsdag den 3. april i Domus Medica i København.​​​

Du kan læse mere om Nicolais forskning i artiklen: "Ny professor vil skabe hurtigere, bedre og billigere diagnostik".

Tekst og foto: Simon Taarnskov Aabech

Redaktør

Kommentarer 

Du skal være logget ind for at benytte denne funktionalitet.

Opret profil
RSS kommentarspor Tilmeld kommentarspor

 

Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden