
Tarmkræft rammer stadig flere mennesker i Danmark, selvom vi i dag ved meget om de livsstilsfaktorer, der øger risikoen.
Kræftkirurg Henry Smith fra vores Abdominalcenter K har netop modtaget 10 mio. kr. fra Lundbeckfonden til et ambitiøst forskningsprojekt. Målet er at gøre behandlingen af tarmkræft mere skånsom og præcis.
- Vi ser en voksende bevidsthed om behovet for at individualisere behandlingen af tarmkræft. Historisk set har holdningen været, at kræft altid skal behandles radikalt, men skånsomme behandlinger kan være lige så effektive for en andel af patienterne – uden dårligere resultater, siger Henry Smith.
Hans forskerteam vil ved hjælp af genetiske analyser og vævsprøver finde bedre metoder til at identificere patienter med tidlig tarmkræft, som kan skånes for større operationer.
- Store operationer belaster kroppen meget. Vi ønsker at give patienterne et mere klart billede af deres sygdom og behandlingsmuligheder, så de kan vælge den løsning, der passer bedst til dem, fortæller han.
Projektet kan få stor betydning for fremtidens behandling af tarmkræft – og give flere patienter mulighed for en mere skånsom vej gennem sygdommen.