Sygeplejeforskere og forskningsprojekter

​Som en del af forskningsprogrammet 2018 - 2021 bliver der i Hjerteafdelingen forsket i 12 forskellige forskningsprojekter indenfor sygeplejen. Herunder kan du se en oversigt over sygeplejeforskerne, og hvad de hver især forsker i.  

Anvendelsen af kompressionsstrømper og oplevelsen af at være diagnosticeret med DVT 

Sygeplejeforskere:
Fie Yde
E-mail: fie.yde@regionh.dk

Pernille Cecilie Ammundsen Fredskilde
E-mail: pernille.cecilie.ammundsen.fredskilde@regionh.dk

Y-12 efterforløb/tilbud til endokardit-patienter

Sygeplejeforskere:
Louise Stenoer:
E-mail: louise.stenoer.03@regionh.dk

Cecilie Willaume Pedersen
E-mail: cecilie.Willaume.Pedersen@regionh.dk

CABG patienter i ventetiden. Nedslag i oplevelser over tid i ventetiden

Sygeplejeforskere:
Patricia Tanderup
E-mail: tanderup.01@regionh.dk

Gry Terp Petersen
E-mail: gry.terp.petersen@regionh.dk

Palliative patientoplevelser 

Sygeplejeforskere:
Maja Pedersen
E-mail: maja.pedersen.01@regionh.dk

Søsserr Grimshaw-Aagaard
E-mail: soesserr.lone.smilla.grimshaw-aagaard@regionh.dk

Fortællinger om syge hjerter - sygeplejestuderendes oplevelser under møder med den kardiologiske patient

Sygeplejeforskere:
Nina Nielsen
E-mail: nina.nielsen.02@regionh.dk

Søsserr  Grimshaw-Aagaard
E-mail: soesserr.lone.smilla.grimshaw-aagaard@regionh.dk

Patienter med IHS

Sygeplejeforskere:
Lisa Jæger
E-mail: lisa.jaeger@regionh.dk

Sophie  Weidemann Andersen
E-mail: sophie.weidemann.andersen@regionh.dk

Kompetenceudvikling af sygeplejersker mod en patientinddragende praksis 

Sygeplejeforsker:
Anne Hastrup Larsen
E-mail: anne.Hastrup.Larsen@regionh.dk

Patientoplevede erfaringer under indlæggelse med hjerteinsufficiens

Sygeplejeforskere:
Helle Karina Rask Jeppesen
E-mail: helle.karina.rask.jeppesen.01@regionh.dk

Michelle Hartmann Thomsen
E-mail: michelle.hartmann.thomsen.01@regionh.dk

Patientoplevelser under udredningsforløbet til hjerteklapoperation 

Sygeplejeforsker:
Nilagari Suthinitet
E-mail: nilagarl.Suthinitet@regionh.dk

Hold forløb (patientundervisning)

Sygeplejeforsker:
Ulla Dam Schmidt
E-mail: ulla.dam-schmidt@regionh.dk

Interventioner rettet mod sårbare patientgrupper i ambulatoriet

Sygeplejeforskere:
Bettina Rodriguez
Email:  Rodriguez@regionh.dk

Louise Korsby Kofoed
E-mail: louise.korsby.kofoed.01@regionh.dk

Patienters forventninger og udbytte af rehabiliteringsprogrammer i ambulatoriet 

Sygeplejeforskere:
Anne Werner Hansen
E-mail: anne.werner.hansen.01@regionh.dk

Tina Charlotte Mikkelsen
E-mail: tina.charlotte.mikkelsen.01@regionh.dk


Redaktør