Personale

Afdelingsledelse

Jane Frølund Thomsen, ledende overlæge, ph.d.
E-mail: jane.froelund.thomsen@regionh.dk

  • Speciallæge i arbejdsmedicin
  • Klinisk ansvarlig
  • Forskning indenfor bevægeapparatslidelser, psykisk arbejdsmiljø, arbejdsmiljø i Ulande
  • Ekstern klinisk lektor, Københavns Universitet
  • Sundhedsstyrelsens repræsentant i Arbejdsmarkedets Erhvervssikrings Erhvervssygdomsudvalg



​Professor

Susanne Wulff Svendsen, professor, overlæge, ph.d.
E-mail: susanne.wulff.svendsen@regionh.dk

  • Leder af forskningenheden
  • Speciallæge i arbejdsmedicin

Øvrige speciallæger

Anja Huusom, afdelingslæge
E-mail: anja.julie.huusom@regionh.dk

  • Speciallæge i arbejdsmedicin
Ann Kryger, overlæge, ph.d.

E-mail:  Ann.Isabel.Kryger@regionh.dk ann.isabel.kryger@regionh.dk

  • Speciallæge i arbejdsmedicin
  • Postgraduat klinisk lektor, arbejdsmedicin
  • Uddannelsesansvarlig
  • Forskning indenfor rygsygdom og tilbagevenden og fastholdelse i arbejdet
  • Udpeget af Sundhedsstyrelsen som inspektor til sikring og udvikling af den lægelige videreuddannelse

​Caroline Curtz, afdelingslæge, ph.d.
E-mail: anne.caroline.curtz@regionh.dk

  • Speciallæge i arbejdsmedicin

Charlotte Brauer, overlæge, ph.d.
E-mail: charlotte.brauer@regionh.dk

  • Speciallæge i arbejdsmedicin
  • Forskningsansvarlig
  • Forskning indenfor muskelskeletlidelser hos bagageportører, helbredsskader og partikelforurening i lufthavn, KOL blandt bygningsarbejdere, indeklima
  • Suppleant i Sundhedsstyrelsens Rådgivende Videnskabelige Udvalg for Miljø og Sundhed

Ellen Bøtker Pedersen, overlæge
E-mail: Ellen.Boetker.Pedersen@regionh.dk
  • Speciallæge i arbejdsmedicin
  • Områdeansvarlig i Giftlinjen
  • Forskning indenfor bevægeapparatslidelser og toksikologi
  • Ekstern klinisk lektor, Københavns Universitet
  • Ministeriet for Sundhed og Forebyggelses stedfortræder i Arbejdsmiljøklagenævnet

Harald Meyer, overlæge, ph.d.
E-mail: Harald.william.meyer@regionh.dk

  • Speciallæge i arbejdsmedicin
  • Tovholder på gennemførelse af nye højt specialiserede funktioner (asbestose og klimakammereksponeringer)
  • Tovholder for området lunger, allergi og hud
  • Forskning indenfor indeklima (PCB) og lungelidelser
  • Formand for afdelingens arbejdsmiljøgruppe

Marianne Borritz, overlæge, ph.d.
E-mail: marianne.borritz@regionh.dk

  • Speciallæge i arbejdsmedicin
  • Ansvarlig for arbejdsfastholdelse
  • Forskning indenfor psykisk arbejdsmiljø, stress og udbrændthed
  • Ekstern klinisk lektor, klinisk socialmedicin og rehabilitering, Københavns Universitet

Nanna Eller, overlæge, dr.med.
E-mail: nanna.hurwitz.eller@regionh.dk

  • Speciallæge i arbejdsmedicin
  • Ansvarlig for det psykosociale område, herunder stressreduktionsklinikken
  • Forskning i psykosocialt arbejdsmiljø og stress
  • Medlem af Udvalget for Udvikling og Udredning, Arbejds- og Miljøforskningsfonden

Niels Ebbehøj, overlæge, dr med., dipl. med. toxicologi
E-mail: nebb0001@regionh.dk

  • Speciallæge i arbejdsmedicin
  • Rådgiver i Giftlinjen
  • Lungesygdomme, akutte og kroniske forgiftninger

            

​Poul Frost, overlæge, ph.d.
E-mail: poul.frost@regionh.dk


Psykologer

​Kay Worsfold

Tine Norup, cand.psych.aut., specialist i psykoterapi
E-mail: tine.norup@regionh.dk

  • Speciale i kognitiv adfærdsterapi og med særlig interesse i mindfulness meditation
  • Stressreduktionsklinikken

Sine Maria Helldén, specialist i psykoterapi
E-mail: sine.maria.hellden@regionh.dk

Sekretariat

Hanne Bovbjerg, sekretariatsleder, cand.scient.adm.
E-mail: hanne.bovbjerg@regionh.dk
Mobil: +45 29 46 07 83

  • Leder af sekretariatet
  • Økonomiansvarlig
  • Øvrige administrative opgaver

Ann Johnsen, kontorassistent
E-mail: ann.johnsen@regionh.dk

  • Patientadministrative opgaver i ambulatoriet
Birthe Petersen, lægesekretær

E-mail: birthe.petersen.01@regionh.dk

  • Patientadministrative opgaver
  • Ansvarlig for afdelingens fælleskonference (lunge/allergi/hud/røntgen)
Dorthe Jørgensen, lægesekretær
E-mail: dorthe.joergensen.04@regionh.dk

Jette Dahl, Afdelingsledelsessekretær

E-mail: jette.dahl@regionh.dk

  • Sekretær for ledende overlæge
  • Patientadministrative opgaver
  • Indkøb
Louise Gottlieb Read Kristiansen, lægesekretær
E-mail: louise.gottlieb.read.kristiansen@regionh.dk
  • Patientadministrative opgaver
  • X-media-redaktør
Vibeke Skibsrud, specialist (lægesekretær)

E-mail: Vibeke.skibsrud@regionh.dk

  • Patientadministrative opgaver
  • It administrator i kliniske systemer
  • Support og undervisning i kliniske systemer
  • DRG ansvarlig registrering og indberetning
  • Koordinator i Sundhedsplatformen

Vivi Andersen, specialist, afdelingssekretær, lægesekretær
E-mail: vivi.andersen.01@regionh.dk

  • Patientadministrative opgaver
  • Personaleadministrative opgaver
  • Økonomiopgaver
  • Registrering i Modul Tjenestetid

Forskningsenheden

​Professor

Susanne Wulff Svendsen, professor, overlæge, ph.d. (se ovenfor)
Email: susanne.wulff.svendsen@regionh.dk

​Forskningsansvarlig overlæge

Charlotte Brauer, overlæge, ph.d. (se ovenfor)
E-mail: Charlotte.Brauer@regionh.dk

Forskningsansatte

​​Ane Berger Bungum, forskningsassistent   
E-mail: ane.berger.bungum@regionh.dk

  • Medicinstuderende
  • Interesse for reproduktionsepidemiologi

Esben M. Flachs, specialkonsulent, statistiker
E-mail: esben.meulengracht.flachs@regionh.dk
  • Administrator på Den Danske Arbejdsmiljøkohorte (DOC*X)
  • Epidemiologisk og statistisk rådgivning
Johan Høy Jensen, postdoc, cand.psych., ph.d. 

E-mail: johan.hoey.jensen@regionh.dk
Direkte tlf.:  42 23 86 30

  • Psykosocialt arbejdsmiljø og trivsel
  • Organisatorisk omstrukturering i den offentlige sektor
  • Stress
  • Kognitive vanskeligheder
  • Epidemiologi og registerforskning
Jonathan Aavang Petersen, ph.d.-studerende, læge
E-mail: jonathan.aavang.petersen@regionh.dk

Josefine Rahbæk Larsen, studentermedhjælper
E-mail: josefine.rahbaek.larsen@regionh.dk

Kajsa Ugelvig Petersen, postdoc, læge
E-mail: kajsa.kirstine.ugelvig.petersen@regionh.dk

Katia Keglberg Hærvig, ph.d.-studerende, cand.scient.san.publ.         
E-mail: katia.keglberg.hærvig@regionh.dk

  • Føtal programmering af sædkvalitet
  • Toksikologi
  • Populationsbaseret studie af unge danske mænd
  • Reproduktiv sundhed
  • En del af EU-projektet ReproUnion

Laura Deen,  ph.d.-studerende, cand.scient.san.publ.  
E-mail: laura.deen@regionh.dk

​Laura Rudkjøbing, ph.d.-studerende, læge
E-mail: laura.aviaja.rudkjoebing.01@regionh.dk

Luise Mølenberg Begtrup, postdoc, læge, ph.d.
E-mail: luise.moelenberg.begtrup.02@regionh.dk
  • Interventionsundersøgelse, der skal undersøge effekten af "Aktiv Gravid Politik" på arbejdet
  • Under hoveduddannelse til Arbejds- og Miljømedicin

Marianne Lipka Flensborg, bioanalytiker
E-mail: marianne.lipka.flensborg@regionh.dk
Direkte tlf.: 24 84 78 52

  • Forskningsbioanalytiker på projekterne FEPOS og HESPERUS

Sandra Søgaard Tøttenborg, projektleder, postdoc, cand.scient.san.publ., ph.d.

E-mail sandra.soegaard.toettenborg@regionh.dk

  • HESPERUS BIO: Prospektivt kohortestudie om betydningen af føtal PCB eksponering for mænds reproduktionsevne
  • HESPERUS EPI: Et registerbaseret studie af sundhedseffekter af eksponering til PCB i indendørsluft
  • Ph.d. i betydningen af socioøkonomisk status for behandling og prognose af KOL
  • Miljø-, reproduktions-, social-, lunge- og farmako-epidemiologi
Sesilje Elise Bondo Petersen, postdoc, ph.d.

E-mail: sesilje.elise.bondo.petersen@regionh.dk

  • Administrator på Den Danske Arbejdsmiljøkohorte (DOC*X)
  • Ph.d. i human ernæring  
  • Epidemiologi, føtal programmering, endokrinologi, D-vitamin og miljømedicin
Stinna Skaabye, ph.d.-studerende, læge
E-mail: stinna.skaaby@regionh.dk


Seniorforskere

Jens Peter Bonde, professor, dr.med.
E-mail: jens.peter.ellekilde.bonde@regionh.dk 

Per Åkesson Malmros, cand.scient.

E-mail: per.aakesson.malmros@regionh.dkper.aakesson.malmros@regionh.dk

  • Effekter af virkemidler på arbejdsmiljøområdet
  • Erfaring indenfor biologisk arbejdsmiljø, arbejdsmiljøregulering og forskningsadministration og styring

Sigurd Mikkelsen, dr.med.
E-mail: Sigurd.Mikkelsen.01@regionh.dk

     jens.peter.ellekilde.bonde@regionh.dk




Opdateret den 06.09.2019
Redaktør