Personale

Afdelingsledelse

Jane Frølund Thomsen, ledende overlæge, ph.d.
E-mail: jane.froelund.thomsen@regionh.dk

  • Speciallæge i arbejdsmedicin
  • Klinisk ansvarlig
  • Forskning indenfor bevægeapparatslidelser, psykisk arbejdsmiljø, arbejdsmiljø i Ulande
  • Postgraduat klinisk lektor, arbejdsmedicin
  • Ekstern klinisk lektor, Københavns Universitet
  • Sundhedsstyrelsens repræsentant i Arbejdsmarkedets Erhvervssikrings Erhvervssygdomsudvalg



Øvrigt klinisk personale

Speciallæger

Ann Kryger, overlæge

E-mail:  ann.isabel.kryger@regionh.dk

  • Speciallæge i arbejdsmedicin
  • Uddannelsesansvarlig
  • Forskning indenfor rygsygdom og tilbagevenden og fastholdelse i arbejdet
  • Udpeget af Sundhedsstyrelsen som inspektor til sikring og udvikling af den lægelige videreuddannelse

Charlotte Brauer, overlæge, ph.d.
E-mail: charlotte.brauer@regionh.dk

  • Speciallæge i arbejdsmedicin
  • Forskningsansvarlig
  • Forskning indenfor muskelskeletlidelser hos bagageportører, helbredsskader og partikelforurening i lufthavn, KOL blandt bygningsarbejdere, indeklima
  • Suppleant i Sundhedsstyrelsens Rådgivende Videnskabelige Udvalg for Miljø og Sundhed
  • Lægeligt medlem af Byfornyelsesnævnet for Region Hovedstaden
  • Bestyrelsesmedlem og sekretær i Dansk Selskab for Arbejds- og Miljømedicin, DASAM

Ellen Bøtker Pedersen, overlæge
  • Speciallæge i arbejdsmedicin
  • Områdeansvarlig i Giftlinjen
  • Forskning indenfor bevægeapparatslidelser og toksikologi
  • Ekstern klinisk lektor, Københavns Universitet
  • Ministeriet for Sundhed og Forebyggelses stedfortræder i Arbejdsmiljøklagenævnet og suppleant i Byfornyelsesnævnet i Region Hovedstaden

Harald Meyer, overlæge, ph.d.
E-mail: Harald.william.meyer@regionh.dk

  • Speciallæge i arbejdsmedicin
  • Tovholder på gennemførelse af nye højt specialiserede funktioner (asbestose og klimakammereksponeringer)
  • Tovholder for området lunger, allergi og hud
  • Forskning indenfor indeklima (PCB) og lungelidelser
  • Formand for afdelingens arbejdsmiljøgruppe

Jens Peter Bonde, overlæge, professor, dr.med.
E-mail: jens.peter.ellekilde.bonde@regionh.dk
Direkte tlf.: 38 63 58 63
Mobil: +45 30 43 86 17

  • Leder af forskningsafdelingen
  • Speciallæge i arbejdsmedicin
  • Afdelingsledelse
  • Arbejds- og miljøepidemiologisk forskning
  • Associate editor Scandinavian Journal of Work, Environment and Health


Marianne Borritz, overlæge, ph.d.

E-mail: marianne.borritz@regionh.dk

  • Speciallæge i arbejdsmedicin
  • Ansvarlig for arbejdsfastholdelse
  • Forskning indenfor psykisk arbejdsmiljø, stress og udbrændthed
  • Ekstern klinisk lektor, klinisk socialmedicin og rehabilitering, Københavns Universitet

Nanna Eller, overlæge, dr.med.
E-mail: nanna.hurwitz.eller@regionh.dk

  • Speciallæge i arbejdsmedicin
  • Ansvarlig for det psykosociale område, herunder stressreduktionsklinikken
  • Forskning i psykosocialt arbejdsmiljø og stress
  • Medlem af Udvalget for Udvikling og Udredning, Arbejds- og Miljøforskningsfonden

 

Niels Ebbehøj, overlæge, dr med., dipl. med. toxicologi
E-mail: nebb0001@regionh.dk

  • Speciallæge i arbejdsmedicin
  • Rådgiver i Giftlinjen
  • Lungesygdomme, akutte og kroniske forgiftninger

 


Reservelæger i hoveduddannelse

Helene Borup
E-mail: camilla.helene.borup.pedersen.01@regionh.dk

Jonathan Aavang Petersen
E-mail: jonathan.aavang.petersen@regionh.dk

Naomi Rosenberg
E-mail: naomi.rebecca.rosenberg@regionh.dk

Tanja Korfitsen Carøe
E-mail: tanja.korfitsen.caroee@regionh.dk

Reservelæger i introduktionsstilling

Astrid Rosenberg Eskildsen

Jesper Brink Svendsen

Laura Rudkjøbing

Maria Engedal Rasmussen

Marie Elisabeth Hole

Mie Bülow

Signe Brøker Bidstrup

Psykologer

Maja Schondel, cand.psych.aut., specialist i psykoterapi
E-mail: maja.schondel@regionh.dk

  • Speciale i kognitiv adfærdsterapi og systemisk/narrativ terapi
  • Uddannet i mindfulnessbaseret stressreduktion (MBSR) ved Århus Universitet
  • Godkendt supervisor i Dansk Psykiatrisk Selskab
  • Stressreduktionsklinikken

 

Tine Norup, cand.psych.aut., specialist i psykoterapi
E-mail: tine.norup@regionh.dk

  • Speciale i kognitiv adfærdsterapi og med særlig interesse i mindfulness meditation
  • Stressreduktionsklinikken 

 


Sekretariat

Hanne Bovbjerg, sekretariatsleder, cand.scient.adm.
E-mail: hanne.bovbjerg@regionh.dk
Mobil: +45 29 46 07 83

  • Leder af sekretariatet
  • Økonomiansvarlig
  • Øvrige administrative opgaver

Hanne Tulinius, Professor sekretær/ forskningsadministrator
E-mail: hanne.tulinius@regionh.dk
Direkte tlf.: 38 63 58 65
Mobil: +45 21 38 11 66

  • Sekretær for afdelingens professor med dertil hørende administrative og forskningsrelaterede arbejdsopgaver i Forskningsafdelingen


Ann Johnsen, kontorassistent
E-mail: ann.johnsen@regionh.dk

  • Patientadministrative opgaver i ambulatoriet
Birthe Petersen, lægesekretær

E-mailadresse: birthe.petersen.01@regionh.dk

  • Patientadministrative opgaver
  • Ansvarlig for afdelingens fælleskonference (lunge/allergi/hud/røntgen)
Ina Sørensen, lægesekretær
E-mail: ina.soerensen.02@regionh.dk
  • Patientadministrative opgaver
  • Ansvarlig for afdelingens fælleskonference (socialmedicin/arbejdsmedicin)
Jette Dahl, Afdelingsledelsessekretær

E-mail: jette.dahl@regionh.dk

  • Sekretær for ledende overlæge
  • Patientadministrative opgaver
  • Indkøb
Louise Gottlieb Read Kristiansen, lægesekretær
E-mail: louise.gottlieb.read.kristiansen@regionh.dk

 

  • Patientadministrative opgaver
  • X-media-redaktør
Mette Agerbak Bjørneboe, lægesekretær

E-mailadresse: mette.agerbak.bjoerneboe@regionh.dk

  • Patientadministrative opgaver
  • Ansvarlig for den administrative del af undervisningsforløb for patienter med arbejdsrelateret stress
Vibeke Skibsrud, specialist (lægesekretær)

E-mail: Vibeke.skibsrud@regionh.dk

  • Patientadministrative opgaver
  • It administrator i kliniske systemer
  • Support og undervisning i kliniske systemer
  • DRG ansvarlig registrering og indberetning
  • Koordinator i Sundhedsplatformen

Vivi Andersen, specialist, afdelingssekretær, lægesekretær
E-mail: vivi.andersen.01@regionh.dk

  • Patientadministrative opgaver
  • Personaleadministrative opgaver
  • Økonomiopgaver
  • Registrering i Modul Tjenestetid

Heidi Beck Roslund Andersen, lægesekretærelev

Forskningsenheden

Professor

Jens Peter Bonde, overlæge, professor, dr.med. (se ovenfor)
E-mail: jens.peter.ellekilde.bonde@regionh.dk

Forskningsansvarlig

Charlotte Brauer, overlæge (se ovenfor)
E-mail: Charlotte.Brauer@regionh.dk

Forskningsansatte

​​Ane Berger Bungum, forskningsassistent

E-mail: ane.berger.bungum@regionh.dk

  • Medicinstuderende
  • Interesse for reproduktionsepidemiologi

Birgit Bjerre Høyer, postdoc, cand.scient.san., ph.d.
E-mail: birgit.hoeyer@regionh.dk

  • Forureningsstoffer under graviditet i relation til mandlig reproduktion
  • Reproduktions-epidemiologisk forskning
  • Postgraduat vejledning og undervisning
  • Videnskabelig formidling
Camilla Ditlev Johannesen, forskningsårsstuderende
E-mail: camilla.ditlev.lindhardt.johannesen.01@regionh.dk
Christina Bach, ph.d.-studerende, læge
E-mail: christina.bach@regionh.dk
Clara Helene Glazer, ph.d. studerende, læge
E-mail: clara.helene.glazer.01@regionh.dk
  • Mandlig og kvindelig infertilitet
  • Kroniske sygdomme og dødelighed hos infertile mænd og kvinder
  • Epidemiologisk forskning inden for reproduktiv medicin
  • Registerbaseret forskning
  • Del af EU-projektet ReproUnion
Emil Hvitfeldt Hansen, studentermedhjælper
E-mail: emil.hvitfeldt.hansen@regionh.dk


Esben M. Flachs, specialkonsulent, statistiker
E-mail: esben.meulengracht.flachs@regionh.dk
  • Administrator på Den Danske Arbejdsmiljøkohorte (DOC*X)
  • Epidemiologisk og statistisk rådgivning
Jennifer Astrup Sørensenforskningsårsstuderende
E-mail: jennifer.astrup.soerensen.01@regionh.dk
Johan Høy Jensen, ph.d.-studerende, cand.psych.

E-mail: johan.hoey.jensen@regionh.dk
Direkte tlf.:  42 23 86 30

  • Psykosocialt arbejdsmiljø og trivsel
  • Organisatorisk omstrukturering i den offentlige sektor
  • Stress
  • Kognitive vanskeligheder
  • Epidemiologi og registerforskning
Julie Elbæk Pedersen, videnskabelig medarbejder, cand.scient san.publ

Email: julie.elbaek.pedersen@regionh.dk

  • Forskning
Katia Keglberg Hærvig, ph.d.-studerende, cand.scient.san.publ. (barselsorlov)

 

E-mail: katia.keglberg.hærvig@regionh.dk

  • Føtal programmering af sædkvalitet
  • Toksikologi
  • Populationsbaseret studie af unge danske mænd
  • Reproduktiv sundhed
  • En del af EU-projektet ReproUnion

 

Line Leonhard Laursen, forskningsårsstuderende
E-mail: line.leonhardt.laursen@regionh.dk
Luise Mølenberg Begtrup, postdoc, læge, ph.d.
E-mail: luise.moelenberg.begtrup.02@regionh.dk

 

  • Interventionsundersøgelse, der skal undersøge effekten af "Aktiv Gravid Politik" på arbejdet
  • Under hoveduddannelse til Arbejds- og Miljømedicin
Maja Hvid Fisker, ph.d.-studerende, læge
E-mail: maja.hvid.fisker.01@regionh.dk
  • Interventionsundersøgelse, arbejdsbetinget håndeksem

Marianne Lipka Flensborg, bioanalytiker
E-mail: marianne.lipka.flensborg@regionh.dk
Direkte tlf.: 24 84 78 52

  • Forskningsbioanalytiker på projekterne FEPOS og HESPERUS

Paula E. C. Hammer, ph.d.-studerende, læge

E-mail paula.edeusa.cristina.hammer@regionh.dk

  • "Bør gravide arbejde om natten? Et registerbaseret studie af den gravides helbred og sygefravær."
  • Under hoveduddannelse i Arbejds- og Miljømedicin med særlig interesse for klinisk toksikologi
Per Åkesson Malmros, seniorforsker

E-mail: per.aakesson.malmros@regionh.dk

  • Effekter af virkemidler på arbejdsmiljøområdet
  • Erfaring indenfor biologisk arbejdsmiljø, arbejdsmiljøregulering og forskningsadministration og styring

Sandra Søgaard Tøttenborg, postdoc, cand.scient.san.publ., ph.d.

E-mail sandra.soegaard.toettenborg@regionh.dk

  • HESPERUS BIO: Prospektivt kohortestudie om betydningen af føtal PCB eksponering for mænds reproduktionsevne
  • HESPERUS EPI: Et registerbaseret studie af sundhedseffekter af eksponering til PCB i indendørsluft
  • Ph.d. i betydningen af socioøkonomisk status for behandling og prognose af KOL
  • Miljø-, reproduktions-, social-, lunge- og farmako-epidemiologi
Sesilje Elise Bondo Petersen, postdoc, ph.d.

E-mail: sesilje.elise.bondo.petersen@regionh.dk

  • Administrator på Den Danske Arbejdsmiljøkohorte (DOC*X)
  • Ph.d. i human ernæring  
  • Epidemiologi, føtal programmering, endokrinologi, D-vitamin og miljømedicin
Søren Grove Vejlstrup, forskningsårsstuderende
E-mail: soeren.grove.vejlstrup@regionh.dk
Tanja Korfitsen Carøe, ph.d.-studerende, læge
E-mail: tanja.korfitsen.caroee@regionh.dk


Seniorforskere

Sigurd Mikkelsen




Redaktør