Danmarks Radio bragte d. 24. januar 2012 i udsendelsen KONTANT en rapport om problemer i forbindelse med anvendelse af den såkaldte ASR-protese.
Bispebjerg og Frederiksberg Hospitaler har nu i en uge inviteret borgere til debat på Facebook. Flere har allerede budt ind med ideer til, hvordan vi skaber det bedste fælles hospital. Lige nu kan du være med i en afstemning om god service.
Fra årsskiftet ledes Bispebjerg Hospital og Frederiksberg Hospital af en fusioneret direktion. Det er et af de første skridt på vejen mod et nyt hospital på Bispebjerg Bakke. Patienterne kommer ikke til at mærke fusionen, og den samlede direktion vil være til stede på begge hospitaler.
Professor Berit Heitmann, Institut for Sygdomsforebyggelse, har netop modtaget 11 mio kr. til et stort forskningsprojekt, der skal undersøge D-vitamins betydning for udvikling af sygdomme.
20.000 danske elever har været med til at skaffe viden om danskernes forståelse af deres egen hud. Professor Hans Christian Wulf fra Dermatologisk Afdeling på Bispebjerg Hospital er forskeren bag 'Masseeksperimentet'.