Tilbage til menuen

Cykel-VM lukker veje sidst i september

Særligt beredskab sikrer behandling inden for og uden for de afspærrede områder i forbindelse med VM i cykling 19.-25. september

Cykelløb

(foto: Colourbox)


19. – 25. september i København og Rudersdal
19. - 21. september kl. 9.30 - 17.00 er der VM i cykling i Københavnsområdet. Og 23. - 25 september kl. 9.30 - 17.00 rykker cykelløbet til Rudersdal kommune. Cykelløbet får stor betydning for trafikken i de områder, hvor løbene finder sted. Flere områder vil blive afspærret.
På hjemmesiden for arrangementet, er der kort over cykelruten i Københavnsområdet og i Rudersdal Kommune

Overvej at ændre tid for behandling
Patienter, der bor i de afspærrede områder, vil have vanskeligt ved at komme ind og ud gennem afspærringerne i de tidsrum, hvor der køres løb. Derfor bør disse patienter, som har tider til undersøgelser, kontrol eller behandling i de pågældende dage, og som er usikre på, om de kan møde frem til tiden, overveje at kontakte deres hospital eller læge for at få ændret deres tid.

Det er altså ikke ALLE, der skal ændre deres tider. Det er kun patienter, der kan se, at det kan blive et problem at overholde deres aftale.

Sundhedsberedskabet

  • Siddende og liggende sygetransport vil få vanskeligere ved at køre i områderne nær ruterne.
  • Al ambulancekørsel, akutlægebilkørsel og lægevagtskørsel vil blive gennemført, men formentlig med forsinkelser – det gælder dog ikke på udrykningskørsler.
  • Der er planlagt et særligt beredskab, der både tilgodeser daglige behandlingsbehov inden for og uden for de afspærrede områder, og beredskab til hvis der skulle ske en større hændelse.

Regionens vagtcentral koordinerer patienttransporter
Regionens vagtcentral vil koordinere akutte og ikke akutte liggende transporter og sikre, at disse kan gennemføres - også til patienter i de afspærrede områder. Dette sker i samarbejde med politiet. På vagtcentralen vil der i hele perioden være en vagtleder dedikeret til cykel-VM og kontakten med indsatsledere og øvrige myndigheder.

Ændringer for bilister

Kører man normalt i bil i nærheden af ruterne, hvor der køres cykelløb, skal man forvente lang rejsetid pga. af de mange afspærringer. På selve cykelløbsruterne vil det ikke være muligt at køre i bil, og der vil være strenge restriktioner for at krydse ruterne. Det er derfor en fordel at lade bilen stå og tage med bus, metro og tog eller cykel.
Overblik over trafikforholdene findes på www.trafikken.dk/vm

Ændringer af tog og bus
Movia, DSB S-tog, Metro, DSB og DSB First sørger for at lægge ændringer og særkørsler ind i Rejseplanen, som er fuldt opdateret.
Gå til Rejseplanen 







Nyheder